sobota, 2 listopada 2013

Origami - wypatrzone w sieci

Sztuka origami narodziła się około roku 700 w Chinach, ale rozwinęła się w Japonii, przez co kojarzona jest właśnie z krajem kwitnącej wiśni. 24 października przypada Światowy dzień Origami.
Na początku z origami tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak po opanowaniu przez Japończyków technik wytwarzania papieru, nastąpiło przemianowanie na sztukę świecką, związaną z przyjemnością i zabawą. Obserwowano naturę, a następnie starano się odzwierciedlać tę rzeczywistość. We współczesnej Japonii origami jest jednym z elementów wychowania dzieci. 
- Składanie papieru można traktować zarówno jako rozrywkę, jak i formę kreatywnej nauki. Pobudza to wyobraźnię i pozwala odkryć świat matematyki w zupełnie innym wymiarze.
Kartki zagina się wzdłuż linii prostych we wszystkich kierunkach, tworząc symetrycznie nakładające się płaszczyzny. W XX w. ustalono, iż punktem wyjścia dla origamistów ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. To właśnie z tej bazy tworzone są poprzez zginanie przestrzenne figury.

Cały artykuł można przeczytać na  stronie: http://www.focus.pl/czlowiek/origami-i-matematyka-10457

1 komentarz:

  1. Origami - świetna pomoc dydaktyczna! Wspaniale rozwija mózg, myślenie przestrzenne. koordynację wzrokowo - ruchową. Często układamy na zajęciach.

    OdpowiedzUsuń