wtorek, 19 listopada 2013

Mapa mentalna


Na kursie e-Twenning ćwiczę tworzenie mapy mentalnej. Zapisałam się na ten krótki kurs z powodu moich pacjentów. Coraz częściej trafiają do mnie młodzi ludzie: licealiści i gimnazjaliści, którzy słabo radzą sobie z powtarzaniem większych partii materiału, przygotowywaniem do sprawdzianów, podsumowywaniem i wyciąganiem wniosków. Często też nie potrafią czytać ze zrozumieniem dłuższych tekstów oraz dokonywać analizy i interpretacji tychże tekstów. Skarżą się na słabą koncentrację, zbyt krótką uwagę, szybkie rozpraszanie się. Młodzi ludzie wolą korzystać z programów komputerowych niż rozrysowywać mapę na arkuszach. Nie popieram takiej formy powtarzania materiału, to raczej ostateczność. Mapę najlepiej jest rysować odręcznie. Wtedy angażuje się również pamięć ruchu, której podczas tworzenia mapy na komputerze brakuje. Od czegoś jednak trzeba zacząć;-) Jest to jedna z tych metod, które Młodzi potrafią zaakceptować i stosować ze sporym powodzeniem. Potem przyjdzie czas na inne metody.
W sieci jest wiele darmowych aplikacji do tworzenia map mentalnych. Ja skorzystałam z SpicynodesPrzy tworzeniu map można także korzystać z innych profesjonalnych programów komputerowych takich, jak Visual-MindMindJet oraz FreeMind.

Mind map - "Jedna z aktywizujących metod nauczania polegająca na swobodnym i opartym na luźnych skojarzeniu wywoływaniu naszych schematów poznawczych. Wspiera zarówno proces organizowania, jak i zapamiętywania wiedzy.
Rysowanie map mentalnych polega na etykietowaniu fragmentów treści za pomocą uprzednio przyswojonych i łatwo rozpoznawalnych symboli (ikon), a następnie reprezentowaniu relacji między nimi (zarówno rzeczowych, jak i przyczynowo-skutkowych). Czytelność mapy jest tutaj priorytetowa." /źródło: <klik>/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz