czwartek, 7 listopada 2013

Mandala pełna ziaren


Wędrując dzisiaj po blogach biorących udział w konkursie trafiłam na fantastyczną pracę wykonaną przez Pszczółki - mandalę z ziaren. Jest przepiękna!


Zdjęcie: Daria Hristova autorka blogu "Pszczółki tworzą".

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej. Słowo mandala pochodzi z sanskrytu, gdzie oznacza: cały świat, święty krąg, centrum lub koło życiaKoło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.

Uwielbiam mandale, działają relaksująco, uspakajają, wyciszają. Poprawiają koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową. 

W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej. 
"Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzną, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem jak i końcem całego układu. Istnieją różne rodzaje mandali. Są mandale oczyszczające, występują też mandale wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia. W najszerszym znaczeniu mandale są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę." /Wikipedia/

1 komentarz: