środa, 25 września 2013

Tajemnica kwadracika


Ostatnio często widuję kwadraciki z rozrzuconymi na powierzchni punkcikami. Nie jest to typowy kod kreskowy, do którego już jesteśmy przyzwyczajeni, ale tajemniczy kwadrat z kodami. Widuję go na etykietach, bilbordach, plakatach, w gazetach itp. Zaczęłam zastanawiać się w jakim celu jest on umieszczany w tych miejscach?


Kody QR (Quick Response), bo tak się nazywają, są jak przeczytałam w Wikipedii "szybką odpowiedzią"– alfanumerycznym, dwuwymiarowym, matrycowym, kwadratowym kodem graficznym wynaleziony przez jedną z japońskich firm w 1994 roku. Budowa kodu umożliwia jego umieszczenie i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera (np. na przenośnikach). Z kodów QR można korzystać na mobilnych systemach takich jak Android przy użyciu wyspecjalizowanego oprogramowania, ale już ogólnodostępnego. Dzięki nim możemy odczytywać zawarte w nich adresy stron internetowych. 

W jaki sposób kody wykorzystywane są w szkołach? Istnieje wiele aplikacji i linków do stron dydaktycznych, filmików na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Zabawę z nimi rozpoczęli nauczyciele języka angielskiego, którzy wynajdują dla uczniów takie strony, drukują kody, wycinają z kartek i przyklejają w różnych miejscach dostępnych dla uczniów. A co na to uczniowie? Oni już wiedzą co z nimi robić. Poszperajcie w sieci, a otworzy się przed Wami kopalnia bez dna.

http://www.qr-online.pl/ - bezpłatny generator kodów 

1 komentarz:

  1. Zaciekawiłaś mnie. Muszę to wypróbować na mojej gimnazjalistce.......ot, taka przemycona edukacja.

    OdpowiedzUsuń