poniedziałek, 9 września 2013

"O duszy nauczycielstwa"

W Polsce Dzień Nauczyciela jest obchodzony 14 października, natomiast w innych państwach Światowy Dzień Nauczyciela od 1994 roku świętuje się 5 października, pod patronatem UNESCO.
Nauczyciel, wychowawca, pedagog to bardzo ważne osoby dla każdego człowieka. Większość dorosłych ludzi ma w swojej pamięci bardzo dobrych i bardzo złych nauczycieli, tych obojętnych się nie zapamiętuje. Wiele zawdzięczamy pedagogom, często nie zdajemy sobie przy tym sprawy, że jest to trudny zawód, wymagający ogromnego poświęcenia. W świadomości społeczeństwa niestety nie cieszy się zbyt wielkim szacunkiem (jeszcze niedawno była to prestiżowa funkcja, świadczyła o mądrości i inteligencji, szanowano nauczycieli, z ich zdaniem liczyła się cała lokalna społeczność), często nie okazuje się respektu pedagogom, krytykuje się ich metody. Nie przypadkiem powtarza się powiedzenie czy wręcz przekleństwo: „Obyś cudze dzieci uczył!”.

Artykuł pochodzi ze strony:  http://miejmyodwage.pl/?p=111

1 komentarz:

  1. Pani Grażyno, o konkursie napisała mi pani Beata Skrzypiec, z którą znam się jedynie wirtualnie. Poznałyśmy się blogując, teraz mamy ze sobą kontakt również na facebooku. Dzięki sieci okazuje się, że Pszczyna jest blisko Nowego Stawu, chociaż to jedynie wirtualna bliskość :) Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

    OdpowiedzUsuń