
produkcja: USA, Wielka Brytania
premiera: 13 sty cznia 2012 (Polska) 12 maja 2011 (świat)
reżyseria: Lynne Ramsay
scenariusz: Lynne Ramsay i Rory Kinnear
źródło okładki książki: http://www.dictum.pl/books/show/13389
Czego ostatnio o dorosłych i testach dowiedział się jedenastolatek przynosząc ze szkoły cztery dwóje z wychowania fizycznego otrzymane na jednej lekcji? ...że dorosły zawsze ma rację, ...że nie warto się wysilać i ciężko pracować, bo i tak nauczyciel tego nie doceni? ... że można pogardliwie traktować słabszych, ... że zaangażowanie, ciężka praca i wysiłek nie wystarczą, ... że można upokarzać publicznie słabszych, ...że tężyzna fizyczna jest w większej cenie niż zaangażowanie, postęp na miarę możliwości, ...że liczy się wynik, siatka centylowa, a nie człowiek i jego wrażliwa natura.
"Neurony lustrzane – grupy komórek nerwowych (neuronów), które uaktywniają się podczas wykonywania pewnej czynności lub obserwowania jej u innych osobników. Neurony lustrzane odkryto w mózgu małp i człowieka. Podejrzewa się, że dzięki nim osobnik na widok pewnej czynności jest w stanie niemal natychmiast odgadnąć intencje innego osobnika nie tylko tego samego gatunku. U człowieka odpowiadają prawdopodobnie również za zdolność do rozpoznawania cudzych emocji i intencji wyrażanych niewerbalnie, czyli empatię oraz współczucie." /źródło: Wikipedia/
Henry Ford wynajął kiedyś eksperta w dziedzinie wydajności pracy, żeby ocenił jego firmę. Po paru tygodniach ekspert wrócił do Forda. Jego ocena była nadzwyczaj pochlebna, z wyjątkiem jednego słabego punktu.
– To tamten człowiek w hali – naskarżył ekspert. – Kiedy przechodzę przez jego gabinet, widzę, że leży wyciągnięty z nogami na biurku i zażywa drzemki. On marnuje pańskie pieniądze, panie Ford.
– Ach, ten człowiek! – odpowiedział Ford – Kiedyś wpadł na pomysł, dzięki któremu zaoszczędziliśmy miliony dolarów. A jego nogi znajdowały się wtedy dokładnie w tym samym miejscu co teraz.
Niepokojące badania (dane NIK):18 października 2013 r. rusza Konkurs „WF Jest fajny”, organizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Konkurs jest organizowany w ramach kampanii „Stop Zwolnieniom z WF” i polega na wykonaniu fotografii lub filmu z zajęć wychowania fizycznego.Nadsyłane zdjęcia i filmy powinny ilustrować, jak ciekawe i atrakcyjne mogą być zajęcia WF. Autorów najciekawszych prac czeka wyjątkowa nagroda.Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie oraz na stronie facebook, w profilu „Stop Zwolnieniom z WF”.