wtorek, 28 stycznia 2014

Tabletowa edukacja

Wróciłam dzisiaj do artykułu Jolanty Okuniewskiej, która z uczniami III klasy Szkoły Podstawowej nr 13 im. KEN w Olsztynie pracuje wykorzystując tablety. W ubiegłym roku projekt II c z olsztyńskiej podstawówki zwyciężył w europejskim konkursie eTwinning w kategorii wiekowej 4-11 lat. Uczniowie otrzymali tablety, a ich nauczycielka,  za osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, została uhonorowana nagrodą prezydenta miasta Olsztyna, warmińsko-mazurskiego Kuratora Oświaty i Ministra Edukacji Narodowej.  Swoje doświadczenia Jola opisała w nr 1(1) październik-grudzień 2013 "IT w edukacji", magazynie zaprogramowanym dla nowoczesnej szkoły. 

W wywiadzie udzielonym 20 marca 2013 roku dla "Wszystko dla szkoły" mówiła:
Pierwszy [projekt- dopowiedzenie autorki blogu] rozpoczęłam dokładnie 4 lata temu, w marcu 2009 roku. Tematyka moich projektów jest różnorodna, zawsze związana z podstawą programową dla pierwszego etapu edukacji oraz tematyką, którą realizuję z moimi uczniami. Podobne zagadnienia opracowywane są przez uczniów w młodszym wieku szkolnym, w szkołach partnerskich, dlatego nietrudno jest ustalić temat wiodący projektu eTwinning. Najczęściej są to tematy związane z przyrodą, historią, literaturą, wypływają z zainteresowań uczniów.

Do tej pory zrealizowałam projekt o pogodzie, zamkach i rycerzach, motylach, Dzieciach z Bullerbyn, jesieni, krótkich przedstawieniach w języku angielskim, psach, ptakach. Można o nich przeczytać na mojej stronie  www.jokookun.jimdo.com".
Na swojej stronie internetowej http://tableciaki.blogspot.com opisuje na bieżąco, niemalże codziennie, doświadczenia i efekty pracy z wykorzystaniem tabletów. Podsumowując tę pracę pisze: 
"Tablet w klasie szkolnej usprawnia proces edukacyjny. Dzięki niemu pracuję z uczniami efektywniej i więcej udaje mi się zdziałać. Uczniowie są zaangażowani w 100 %, a gdy dodatkową motywacją jest ocena, jaką wygeneruje aplikacja to już w ogóle nie muszę nikogo zachęcać do pracy. Korzystam też z aplikacji, które pozwalają na współpracę, a ostatnim hitem jest kahoot do quizów. Bez kodów QR już bym się nie obyła.Właściwie tablet może zastąpić dzieciom podręcznik, bo w jednym momencie znajdą się na takiej stronie internetowej, którą dla nich wybrałam. Pod warunkiem, że znam zasoby internetowe, a zgromadzenie sobie takiej bazy trochę trwa. Gromadzę i gromadzę...
5 lutego Jolanta Okuniewska będzie gościem i prelegentem na Konferencji "W stronę Cyfrowej Szkoły". Już nie mogę się doczekać naszego spotkania. Mam wiele pytań, przemyśleń, wątpliwości i cieszę się, że będę mogła je roztrząsać podczas rozmowy z doświadczonym Superbelfrem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz