czwartek, 30 stycznia 2014

Książka Zofii Siwy

Skoro w poprzednim blogu była mowa o nauczycielach, którzy wyszukują w sieci ciekawe materiały, aplikacje, aby zachęcić i zainspirować swoich uczniów, nie sposób nie wspomnieć o Zosi. Zofia jest uczennicą IV klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Bielsku-Białej. Jej nauczycielka biologii znalazła w internecie ogłoszenie o konkursie ekologicznym z "Eko-Planety" pt. "Skrzydlaci mieszkańcy mojej okolicy" i namówiła uczennicę do wzięcia w nim udziału. Zosia namalowała akwarelami ptaki, następnie zeskanowała je do komputera, wydrukowała na papierze kredowym i niektóre z nich wycięła. Poszukała w internecie informacji o ptakach, ich trybie życia, gniazdowaniu, wymiarach, odżywianiu i dodatkowe ciekawostki. Ze starej okładki po zeszycie A4 zrobiła okładkę swojej książki. W drukarni zamówiła naklejkę, którą przykleiła na okładkę i tak wykonaną przestrzenną książkę wysłała na konkurs. Jej praca zajęła II miejsce w Polsce.  
Zosia Siwy przyniosła dzisiaj 30 egzemplarzy własnoręcznie wykonanych, posklejanych książek. Jakiś czas temu bardzo spodobała mi się opowieść o pasji Zosi do malowania. Postanowiłam pomóc dziewczynie pokazać swoją książkę szerszej publiczności. Umówiłyśmy się, że Zosia wykona 30 egzemplarzy swojej książki, które roześlemy do szkolnych bibliotek z pszczyńskich szkół podstawowych. Ponadto Zosia zgodziła się porozmawiać z uczniami ze szkół, które ją do siebie zaproszą na  spotkanie autorskie. Podczas tych planowanych spotkań Zosia opowie o procesie tworzenia książki, pokaże prezentację multimedialną, w której zamieściła zdjęcia dokumentujące kolejne etapy pracy. Zosia wystąpi również na Konferencji "W stronę Cyfrowej Szkoły" w dniu 5 lutego 2014 r. w gronie innych uczniów z pasją.
Te wspaniałe dzieciaki/młodzież stanowią przykład tego, jak wielki potencjał drzemie w dzisiejszych dzieciakach, jakie mają pasje, determinację, jak są twórczy i jak konsekwentnie realizują swoje marzenia. Nie przeszkadza im w tym ani choroba, ani brak środków finansowych, ani krytyka. Nie stoją w kącie i nie czekają aż ktoś je zauważy, tylko same wychodzą nam na przeciw.

Stowarzyszenie, którym kieruję poszukuje sponsora, który objąłby Zosię swoim mecenatem.  
Więcej zdjęć znajdziecie TUTAJ >>> i  TUTAJ >>> 

4 komentarze:

 1. Byłoby mi bardzo miło móc otrzymać jeden egzemplarz książki dla moich uczniów. Jesteśmy miłośnikami ptaków i realizowaliśmy projekt eTwinning " In the bird canteen". Książka jest piękna.
  http://birdsinwinter.wikispaces.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, że tak! Już odkładam 1 egzemplarz, poproszę Zosię o dedykację dla dzieciaków i dla Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna książka i świetny pomysł! Podziwiam ogrom pracy! I staję w kolejce z serdecznym zaproszeniem do Poręby :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książeczka piękna :) gratulacje dla zawsze skromnej i wspaniałej Zosi:) Skoro ustawia się kolejka zapraszających, w takim razie zapraszam na spotkanie autorskie do SP 6 w Czarkowie i ZSS w Goczałkowicach-Zdroju :)

  OdpowiedzUsuń