Nie mogłam oprzeć się pokusie, żeby nie wrzucić tutaj tego wierszyka.
czwartek, 30 stycznia 2014
Książka Zofii Siwy
Skoro w poprzednim blogu była mowa o nauczycielach, którzy wyszukują w sieci ciekawe materiały, aplikacje, aby zachęcić i zainspirować swoich uczniów, nie sposób nie wspomnieć o Zosi. Zofia jest uczennicą IV klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Bielsku-Białej. Jej nauczycielka biologii znalazła w internecie ogłoszenie o konkursie ekologicznym z "Eko-Planety" pt. "Skrzydlaci mieszkańcy mojej okolicy" i namówiła uczennicę do wzięcia w nim udziału. Zosia namalowała akwarelami ptaki, następnie zeskanowała je do komputera, wydrukowała na papierze kredowym i niektóre z nich wycięła. Poszukała w internecie informacji o ptakach, ich trybie życia, gniazdowaniu, wymiarach, odżywianiu i dodatkowe ciekawostki. Ze starej okładki po zeszycie A4 zrobiła okładkę swojej książki. W drukarni zamówiła naklejkę, którą przykleiła na okładkę i tak wykonaną przestrzenną książkę wysłała na konkurs. Jej praca zajęła II miejsce w Polsce.
Zosia Siwy przyniosła dzisiaj 30 egzemplarzy własnoręcznie wykonanych, posklejanych książek. Jakiś czas temu bardzo spodobała mi się opowieść o pasji Zosi do malowania. Postanowiłam pomóc dziewczynie pokazać swoją książkę szerszej publiczności. Umówiłyśmy się, że Zosia wykona 30 egzemplarzy swojej książki, które roześlemy do szkolnych bibliotek z pszczyńskich szkół podstawowych. Ponadto Zosia zgodziła się porozmawiać z uczniami ze szkół, które ją do siebie zaproszą na spotkanie autorskie. Podczas tych planowanych spotkań Zosia opowie o procesie tworzenia książki, pokaże prezentację multimedialną, w której zamieściła zdjęcia dokumentujące kolejne etapy pracy. Zosia wystąpi również na Konferencji "W stronę Cyfrowej Szkoły" w dniu 5 lutego 2014 r. w gronie innych uczniów z pasją.
Te wspaniałe dzieciaki/młodzież stanowią przykład tego, jak wielki potencjał drzemie w dzisiejszych dzieciakach, jakie mają pasje, determinację, jak są twórczy i jak konsekwentnie realizują swoje marzenia. Nie przeszkadza im w tym ani choroba, ani brak środków finansowych, ani krytyka. Nie stoją w kącie i nie czekają aż ktoś je zauważy, tylko same wychodzą nam na przeciw.
Stowarzyszenie, którym kieruję poszukuje sponsora, który objąłby Zosię swoim mecenatem.
Blogi w lokalnej prasie
Pewnie, że szkoła nie musi być nudna, a młodzi ludzie nie muszą być leniwi, niechętni do współpracy, co się im często zarzuca. Uczniowie poddają się modelowaniu. Jeśli ich nauczyciele są kulturalni, sympatyczni, kreatywni, z pasją, im uczniowie upodabniają się do nich. Nie wszyscy, ale wielu. Dzisiaj miałam tego kilka dowodów. Obcy rodzice opowiadali mi o swoich dzieciach, o koleżankach i kolegach swoich dzieci, o ich pasjach i pomysłach. Z radością słuchałam tych opowieści. Mama Zosi opowiedziała mi o uczniach, którzy tworzą swoje blogi, organizują i prowadzą radio, wydają książki. Mama Patrycji opowiedziała o pasji swojej córki do koni. Patrycja potrafi codziennie jeździć i ciężko pracować w stadninie. Czyści, karmi, dogląda swojego konia, czasem musi go pielęgnować, kiedy zachoruje. W tym czasie jej rówieśnicy spędzają czas przed przed telewizorem lub komputerem. Patrycja też go nie unika. W przyszłości planuje zostać informatykiem, ale jej plany na przyszłość nie kolidują z jej pasją do koni. Wszystko można pogodzić jak się tylko chce.
Dlaczego piszę Wam o tych mama i dzieciach? Bo w naszej lokalnej prasie ukazały się wywiady z pszczyńskimi blogerkami. Stanowią one przykład jeden z wielu. Obie wychowują dzieci, prowadzą domy, piorą, sprzątają, uczą w szkole, a w wolnej chwili szukają w sieci nowości, którymi mogłyby zainteresować swoich uczniów. Tworzą bank stron, programów i aplikacji. Gromadzenie zbiorów jest czasochłonne, nawet jeśli potem przeprowadzony w klasie quiz, prezentacja lub zaprezentowany filmik trwa od 5 do 10 minut. "Pomysł goni pomysł" - mówi Beata i ja się z tym zgadzam. Wystarczy zacząć, pokonać wewnętrzne opory, a potem samo się kręci, energia rozpiera, a malująca się na twarzy radość i zaciekawienie ucznia motywują do dalszej pracy.
Wywiady z blogerkami znajdziecie w "Gazecie Pszczyńskiej" z 28 stycznia 2014 r. na stronie 4.
Konferencja 5 lutego 2014 r.
Szanowni Uczestnicy Konferencji!
Mam dla Was radosne wieści, Aleksandra Pezda i Jolanta Okuniewska potwierdziły swoją obecność w Pszczynie. Zamieszczam aktualny harmonogram. Zaplanujcie proszę w tym dniu czas tylko dla nas. Zapraszam na powitalną kawę o 13.30. Startujemy od 14.00, ale przerwy będą króciutkie i skończymy najwcześniej o 19.00. Męczący, ale treściwy, i wart odcisków na pupach, maraton. Podczas Konferencji nie będzie sprzedawców oprogramowania, sprzętu i literatury. Chcę, abyście cały ten czas skupili się na sobie i prelegentach. Czerpcie radość ze zdobywania nowych wiadomości i z nawiązywania nowych znajomości.
Harmonogram Konferencji TUTAJ>>>
Wizyta TVP Olsztyn w tabletowej klasie Jolanty Okuniewskiej TUTAJ >>>
środa, 29 stycznia 2014
Mój pierwszy raz;-)
Dzisiaj był mój pierwszy raz;-) Otworzyłam opakowanie z tabletem i zawołałam mojego jedenastoletniego syna, żeby mnie przeszkolił. Zrobił to naprawdę fachowo. Pokazał jak spersonalizować tablet, poinstruował mnie, gdzie dokonać ustawienia zegara i kalendarza, opowiedział o konieczności wyboru strefy czasowej. Wprowadził hasło do internetu. Ostrzegł przed zagrożeniami typu co zrobić, żeby tablet zużywał mniej energii, jak ustawić ochronę i zabezpieczenia, skąd mogę pobrać aplikacje, i co oferuje google za darmo, a za co trzeba zapłacić. Był przy tym życzliwy, cierpliwy, wyrozumiały. Uczyłam się od dziecka i było to ciekawe doświadczenie. Jeśli spotykacie się z komentarzami, że współczesne dzieci są nic nie warte, niczego nie umieją, ledwie piszą nie zgadzajcie się z tym. Jedna z moi koleżanek powiedziała ostatnio: Pamiętam z dzieciństwa jak starsze pokolenie próbowało nam wmówić, że jesteśmy nic nie warci. Ich sztandarowym hasłem było "bo za naszych czasów...". Nie popełniajmy podobnych błędów, żeby następne pokolenia nie musiały się skarżyć, jak źle je ocenialiśmy. Świat się zmienia, człowiek zawsze szedł do przodu: od kamienia łupanego po dzisiejsze czasy.
Pełna moc odwagi - wystąpienie Jacka Walkiewicza podczas konferencji TED.
Odgłosy natury
Dzisiaj mam dla Was stronkę, którą podrzuciła mi jedna z Superbelferek. Znajdziecie na niej mapę z miejscem występowania oraz odgłosami wydawanymi przez zwierzęta i odgłosami natury w różnych częściach świata. Fantastyczna rzecz, nie tylko na lekcję przyrody, ale i do wykorzystania w animacjach, filmach czy przedstawieniach teatralnych. Link do stronki TUTAJ >>> Odgłosy nagrywane są przez pasjonatów z całego świata. Znalazłam wśród nich również Polaków. Jacek Krywulta, nagrał między innymi "deszcz spadających żołędzi". Pan Jacek prowadzi swojego bloga. Zamieszcza na nim nagrane odgłosy, opisuje ciekawe miejsca, prezentuje wykonane zdjęcia. Pisze o swojej pasji, umiłowaniu przyrody i odbytych podróżach. Link do blogu TUTAJ >>>. Uwielbiam ludzi z pasją. Drugim Polakiem, którego znalazłam na mapce jest Pan Joachim Rupik (malarz, fotografik, operator dźwięku). Na jego stronie TUTAJ >>> można wysłuchać kumaków, gajówki lub zięby nawołującej deszcz.
Wykwalifikowany nauczyciel
Projekt "Wysoko wykwalifikowany nauczyciel - dobrze wykształcony uczeń" uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX . Działanie 9.4. Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty.
Program skierowany jest do 100 osób - nauczycieli i pracowników pedagogicznych przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, zatrudnionych, uczących lub zamieszkujących na terenie województwa Śląskiego w szczególności uczących na terenach wiejskich, którzy własnej inicjatywy są zainteresowani nabyciem nowych, uzupełnieniem lub podwyższeniem kwalifikacji zawodowych.
Celem projektu jest Podniesienie umiejętności i kwalifikacji nauczycieli z województwa śląskiego uczestniczących w projekcie.
wtorek, 28 stycznia 2014
Tabletowa edukacja
Wróciłam dzisiaj do artykułu Jolanty Okuniewskiej, która z uczniami III klasy Szkoły Podstawowej nr 13 im. KEN w Olsztynie pracuje wykorzystując tablety. W ubiegłym roku projekt II c z olsztyńskiej podstawówki zwyciężył w europejskim konkursie eTwinning w kategorii wiekowej 4-11 lat. Uczniowie otrzymali tablety, a ich nauczycielka, za osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, została uhonorowana nagrodą prezydenta miasta Olsztyna, warmińsko-mazurskiego Kuratora Oświaty i Ministra Edukacji Narodowej. Swoje doświadczenia Jola opisała w nr 1(1) październik-grudzień 2013 "IT w edukacji", magazynie zaprogramowanym dla nowoczesnej szkoły.
W wywiadzie udzielonym 20 marca 2013 roku dla "Wszystko dla szkoły" mówiła:
Pierwszy [projekt- dopowiedzenie autorki blogu] rozpoczęłam dokładnie 4 lata temu, w marcu 2009 roku. Tematyka moich projektów jest różnorodna, zawsze związana z podstawą programową dla pierwszego etapu edukacji oraz tematyką, którą realizuję z moimi uczniami. Podobne zagadnienia opracowywane są przez uczniów w młodszym wieku szkolnym, w szkołach partnerskich, dlatego nietrudno jest ustalić temat wiodący projektu eTwinning. Najczęściej są to tematy związane z przyrodą, historią, literaturą, wypływają z zainteresowań uczniów.
Do tej pory zrealizowałam projekt o pogodzie, zamkach i rycerzach, motylach, Dzieciach z Bullerbyn, jesieni, krótkich przedstawieniach w języku angielskim, psach, ptakach. Można o nich przeczytać na mojej stronie www.jokookun.jimdo.com".
Na swojej stronie internetowej http://tableciaki.blogspot.com opisuje na bieżąco, niemalże codziennie, doświadczenia i efekty pracy z wykorzystaniem tabletów. Podsumowując tę pracę pisze:
"Tablet w klasie szkolnej usprawnia proces edukacyjny. Dzięki niemu pracuję z uczniami efektywniej i więcej udaje mi się zdziałać. Uczniowie są zaangażowani w 100 %, a gdy dodatkową motywacją jest ocena, jaką wygeneruje aplikacja to już w ogóle nie muszę nikogo zachęcać do pracy. Korzystam też z aplikacji, które pozwalają na współpracę, a ostatnim hitem jest kahoot do quizów. Bez kodów QR już bym się nie obyła.Właściwie tablet może zastąpić dzieciom podręcznik, bo w jednym momencie znajdą się na takiej stronie internetowej, którą dla nich wybrałam. Pod warunkiem, że znam zasoby internetowe, a zgromadzenie sobie takiej bazy trochę trwa. Gromadzę i gromadzę...
5 lutego Jolanta Okuniewska będzie gościem i prelegentem na Konferencji "W stronę Cyfrowej Szkoły". Już nie mogę się doczekać naszego spotkania. Mam wiele pytań, przemyśleń, wątpliwości i cieszę się, że będę mogła je roztrząsać podczas rozmowy z doświadczonym Superbelfrem.
Katarzyna Hall o poręcznikach
"Co prawda wolno uczyć bez podręcznika, ale rodzice i dyrektorzy szkół są przyzwyczajeni do rytuału wyborów z państwowej listy. Tymczasem na przykład ten najdroższy podręcznik do nauki języka angielskiego wybierany w czerwcu, dla nowej klasy, której się nie zna, może się okazać bardzo złym wyborem i zupełnie nietrafionym, niepotrzebnym wydatkiem. Zdecydowanie lepiej go dobrać już jak pozna się klasę i faktyczny poziom zaawansowania uczniów w znajomości języka angielskiego. Tak robi wiele rozsądnych szkół i nauczycieli, planując podział na językowe grupy zaawansowania oraz dobór podręczników dopiero na wrzesień. Nie żyjemy już w epoce socjalistycznych niedoborów, czerwcowe planowanie niczemu tu nie służy, każdego dnia roku szkolnego wybrany wydawca dostarczy nam na żądanie wybrany zeszyt ćwiczeń czy podręcznik."
Cały artykuł dostępny na stronie: http://katarzynahall.natemat.pl/89971,jak-sprawic-aby-podreczniki-byly-nie-tylko-tansze-czy-lzejsze-ale-tez-jak-najlepsze-z-punktu-widzenia-potrzeb-rozwojowych-dzieci
poniedziałek, 27 stycznia 2014
Eduzmieniacze, czyli oświatowy tik tank
W numerze 3/2014 Głosu Nauczycielskiego z 14 stycznia br ukazał się wywiad z Wiesławą Kopf na temat Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK). Zachęcam do przeczytania. Wiesława opowiada o swojej drodze do wiedzy i umiejętności, o tym jak zaczęła prowadzić swojego bloga oraz o jej poszukiwaniach nowych metod pracy z uczniami. Strona Wiesi TUTAJ. Jej ostatnim odkryciem jest metoda "Class-Yes".
Artykuł (za zgodą autorki) dostępny jest TUTAJ >>>
Jakie jest moje DNA?

Autorami strony są naukowcy, eksperci, pasjonaci w swojej dziedzinie. Opracowane scenariusze zawierają: filmik, listę pomocy dydaktycznych potrzebnych na lekcję, pakiet wiedzy dla nauczyciela, ciekawostki. <TUTAJ>
niedziela, 26 stycznia 2014
Zmiana umysłowego systemu percepcji
Szukasz skutecznego sposobu notowania, które ułatwi Ci potem naukę, powtarzanie wiadomości, przygotowanie się do egzaminu? Idealnie do tego celu nadaje się metoda Cornella.
A jeśli w 10 sekund pragniesz podwoić swoją koncentrację, aby później skupić się na zadaniu, nauce, wystąpieniu publicznym zastosuj prostą metodę Rona Davis`a.
Garść cytatów na poprawę nastroju
„Twórczy umysł jest w stanie, jak to sformułował
Schopenhauer, pomyśleć o czymś, o czym nikt wcześniej
nie myślał patrząc na rzeczy, które widzą wszyscy”.
(E.Mayr, W: M.J.Stein, 1997)
Osoba twórcza poszukuje oryginalnych rozwiązań, dąży do zmiany, jest ciekawska, pomysłowo łączy odległe skojarzenia, umiejętnie wykorzystuje zmysły wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. Bardzo ważną właściwością ludzi twórczych jest duża energia i pracowitość. Innym popularnym pojęciem mylonym z twórczością jest innowacyjność. Według Słownika Języka Polskiego PWN, innowacja to „wprowadzenie czegoś nowego; rzecz nowo wprowadzona; nowość; nowatorstwo, reforma” a innowator to „człowiek wprowadzający innowacje”. Termin kreatywność pochodzi od łacińskiego creatio – tworzenie. Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wnoszenie czegoś nowego do już istniejących form.
Istotne elementy w ujęciu postawy twórczej E.Fromma zaprezentowała na poniższym schemacie dr Agata Cudowska z Uniwersytetu w Białymstoku:
Wiele, w tym podejściu mówi się o różnorakich umiejętnościach, a to oznacza, że można je kształtować i rozwijać w procesie edukacji. Frommowskie ujęcie postawy twórczej akcentuje także potrzebę "odwagi i wiary". Odwagi bycia innym, angażowania się w prawdę, nie tylko prawdę myśli, ale i prawdę uczuć.
KREATYWNOŚĆ
„zdolność osoby do produkowania wytworów, charakteryzujących się koniunkcją dwóch cech: nowości i wartości (...) przejawia się zwykle w jakiejś formie obserwowalnego zachowania, polegającego na produkcji nowych i wartościowych wytworów (np. wierszy, utworów literackich, dowcipów kabaretowych), przy czym niekiedy wytworem może być samo zachowanie (np. w wypadku twórczości choreograficznej)” (Nęcka,2001, s. 19)
Jacy są CI kreatywni?
stanowczy, dominatywni, przywódczy,
pełni inicjatywy, aktywni i samowystarczalni;
są mniej zahamowani, mniej formalni,
mniej konwencjonalni, nie tłumią popędów;
posiadają silną motywację, umiłowanie pracy i zapał do niej,
dużą wewnętrzną dyscyplinę, upór , dużą energię, są dokładni;
niezależni, konstruktywnie krytyczni,
mniej zadowoleni z połowicznych rozwiązań
mają szerokie zainteresowania i dużą wiedzę,
są elastyczni, uczuciowo i emocjonalnie chłonni, subiektywni,
witalni i entuzjastyczni,
mają estetyczny stosunek do świata,
estetyczny typ inteligencji i uczuciowości
mało interesują się sprawami ekonomicznymi
mają kobiece zainteresowania i brak męskiej asertywności,
wykazują słabe zainteresowanie sprawami
stosunków międzynarodowych, są introwertykami;
emocjonalnie niezrównoważeni,
lecz potrafią skutecznie wykorzystywać swoją zmienność.
Są źle przystosowani w sensie psychologicznych definicji,
ale dobrze przystosowani do pracy i społecznie użyteczni.
pełni inicjatywy, aktywni i samowystarczalni;
są mniej zahamowani, mniej formalni,
mniej konwencjonalni, nie tłumią popędów;
posiadają silną motywację, umiłowanie pracy i zapał do niej,
dużą wewnętrzną dyscyplinę, upór , dużą energię, są dokładni;
niezależni, konstruktywnie krytyczni,
mniej zadowoleni z połowicznych rozwiązań
mają szerokie zainteresowania i dużą wiedzę,
są elastyczni, uczuciowo i emocjonalnie chłonni, subiektywni,
witalni i entuzjastyczni,
mają estetyczny stosunek do świata,
estetyczny typ inteligencji i uczuciowości
mało interesują się sprawami ekonomicznymi
mają kobiece zainteresowania i brak męskiej asertywności,
wykazują słabe zainteresowanie sprawami
stosunków międzynarodowych, są introwertykami;
emocjonalnie niezrównoważeni,
lecz potrafią skutecznie wykorzystywać swoją zmienność.
Są źle przystosowani w sensie psychologicznych definicji,
ale dobrze przystosowani do pracy i społecznie użyteczni.
„Uczący inaczej”, czyli o kreatywnym nauczycielu
Twórczy nauczyciel kształci twórczych uczniów!!!
Dlatego ważne jest „wyposażenie nauczycieli w umiejętność tworzenia
nowych pomysłów, niekonwencjonalnego spostrzegania rzeczywistości
i skutecznego eliminowania przeszkód w myśleniu twórczym” (Nęcka, 2001, s. 201)
KREATYWNY NAUCZCIEL
Według W. Panek
- ułatwia dzieciom samowyrażanie się, to znaczy tworzenie wytworów, dzieł na miarę ich wieku;
- pomaga dzieciom w osiągnięciu sukcesu w pracy szkolnej na miarę ich możliwości poprzez dostarczenie im obfitej ilości problemów dających się rozwiązać i uzyskać natychmiastową gratyfikację;
- wyzwala dzieci od przygniatającego bagażu wiedzy i nadmiaru informacji podawanych w szkole na korzyść miejsca na swobodne myślenie. (za: I. Pufal - Struzik, W: A. Jopkiewicz, 1995, s. 278).
KREATYWNY NAUCZYCIEL
E. P. Torrance podał następujące zadania twórczego nauczyciela:
1. uwrażliwienie dzieci na bodźce z otoczenia;
2. akceptacja przejawów ich twórczego myślenia na lekcji;
3. uczenie systematyczności i dokładności w analizowaniu, uczenie postawy badawczej;
4. tolerancyjność wobec odmienności myślenia i rozumowania;
5. odraczanie krytyki i stworzenie atmosfery akceptacji i bezpieczeństwa w klasie;
6. kształtowanie i ćwiczenie płynności, giętkości i oryginalności myślenia u dzieci (za: Pufal -Struzik, 1995, s. 278)
KREATYWNY NAUCZCIEL
Badacze amerykańscy (Shaw, Cliatt,1986) dodali kolejne zasady, którymi kieruje się twórczy nauczyciel:
Badacze amerykańscy (Shaw, Cliatt,1986) dodali kolejne zasady, którymi kieruje się twórczy nauczyciel:
- wiara nauczycieli w zdolności dzieci do twórczego, dywergencyjnego myślenia;
- prowokowanie dzieci do zadawania pytań oraz umiejętne formułowanie kierowanych do dzieci pytań o charakterze otwartym, prowokującym odpowiedzi nowe, odmienne i wyjątkowe w treści;
- tworzenie na lekcji atmosfery ciepła i zaufania, czasem także swobody i wesołości, zachęcanie dzieci do twórczych i oryginalnych pomysłów, ochrona przed wyśmianiem przez kolegów (za: Pufal -Struzik, 1995, s. 278).
błąd „przymusu improwizacji”
błąd „przyspieszania doświadczeń”
błąd „pozorne tolerowanie dowolności”
błąd „wszczepiania poczucia winy”
(Szmidt, 2001, s. 101 - 106 )
błąd „przyspieszania doświadczeń”
błąd „pozorne tolerowanie dowolności”
błąd „wszczepiania poczucia winy”
(Szmidt, 2001, s. 101 - 106 )
Kompetencje kreatywnego nauczyciela wykraczają poza wiedzę i umiejętności zdobyte w procesie standardowego kształcenia zawodowego. Wymagają ciągłego doskonalenia, uzupełniania i poszukiwania zgodnie ze słowami Alberta Einsteina, że "wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne, ale wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe."
„Nie używając tak nieskończenie wspaniałego skarbu jak kreatywność – czy to z powodu nieświadomości istnienia, czy też ze względu na jej celowe unicestwienie – człowiek nie tylko ponosi stratę. Dokonuje także zdrady samego siebie." – Masatoshi Yoshimura
Jak tworzyć przestrzeń dla kreatywności ucznia w szkole? dr Witold Kołodziejczyk:
czwartek, 23 stycznia 2014
Wieczorna lektura
Macie czasami tak, że pewne tematy za Wami chodzą jak cień? Mnie się to ostatnio przytrafia z neuronami lustrzanymi, o których już pisałam. Od wielu miesięcy nie kupuję już "Charakterów", ale dzisiaj, po długiej abstynencji, moja ręka sama sięgnęła po ten magazyn. I pierwszy artykuł, który przykuł moją uwagę znowu dotyczy mojego cienia. To chyba podobnie jak z ciążą, kobiety wiedzą o czym piszę, mężczyźni pewnie mniej;-) Dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, wychodzisz z domu i nagle okazuje się, że wokół ciebie: na ulicy, w sklepach, w kinie co rusz chodzą kobiety w ciąży;-) Jakby wyszły z ukrycia, namnożyły się przez noc, czy ujawniły się po długim okresie "niebytności".
Ale do rzeczy. Jak już wspominałam neurony lustrzane odkryte przez włoskich naukowców i potwierdzone 4 lata później przez amerykańskich stały się w ciągu ostatnich lat ulubionym tematem badań naukowych. Nadal jednak kwestia neuronów lustrzanych budzi wiele kontrowersji. W 2010 roku zespół neurologów w Los Angeles jako pierwszy dowiódł ich istnienia. Neurony lustrzane są istotne w procesie naśladownictwa, które łączy spostrzeganie i ruch, ale uważano je również za istotne w procesie powstawania i rozumienia mowy. Obecnie naukowcy sprawdzają, czy odgrywają one również rolę w zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Sama jestem ciekawa jakie będą wyniki tych badań. Czuję, że moja fascynacja tymi neuronami ma szansę przetrwać jeszcze długie lata;-) Może przez ten czas i Was nimi zainteresuję? Możecie na mnie liczyć, że będę śledzić ten temat i na bieżąco Was informować.
środa, 22 stycznia 2014
Tablety dla Cyfrowych Uczniów, czyli dla Edutableciaków
Ferie feriami, a do nowego semestru trzeba się przygotować:-) Tablety dojechały, Edutableciaki już przedeptują z nogi na nogę, bo wiedzą, że po feriach dostaną na własność tablety. Jeszcze nie wiedzą na czym będzie polegała ich praca, codzienne wykorzystanie tabletów na lekcjach, ale i tak się cieszą. Z przecieków szkolnych wiem, że wiążą z nimi wielkie nadzieje...oby ich oczekiwania nie rozminęły się z rzeczywistością;-)
Postawiłam połowę Polski na nagi, aby wybadać "jak to się robi u innych"? Doświadczenia są rzeczywiście różnorodne. W jednych szkołach tablety są własnością szkoły i siedzą grzecznie zamknięte pod kluczem, w innych uczniowie otrzymują je do użytkowania po wpłaceniu kaucji i po podpisaniu wielu zobowiązań. A jak będzie w Pszczynie? Uczniowie klasy V w Porębie koło Pszczyny dostaną je na własność.
Uważam, że skoro każdy tablet będzie należał do konkretnego ucznia, to będzie przez niego szanowany jak własny, a nie jak cudzy. Tablet jest rzeczą osobistą jak szczoteczka do zębów i zeszyt;-) No lekko przesadziłam, ale dla mnie czymś takim by pewnie był, gdybym go posiadała. Zadaniem właścicieli tabletów będzie ich ładowanie, polerowanie;-), ochranianie przed zarysowaniami, przynoszenie do szkoły i ... wykorzystanie w celach edukacyjnych. Na blogu Marty będzie można na bieżąco śledzić wykorzystanie tabletów.
Uważam, że skoro każdy tablet będzie należał do konkretnego ucznia, to będzie przez niego szanowany jak własny, a nie jak cudzy. Tablet jest rzeczą osobistą jak szczoteczka do zębów i zeszyt;-) No lekko przesadziłam, ale dla mnie czymś takim by pewnie był, gdybym go posiadała. Zadaniem właścicieli tabletów będzie ich ładowanie, polerowanie;-), ochranianie przed zarysowaniami, przynoszenie do szkoły i ... wykorzystanie w celach edukacyjnych. Na blogu Marty będzie można na bieżąco śledzić wykorzystanie tabletów.
Dzieci odkrywają świat
Małe, wiejskie szkoły podjęły wielkie wyzwanie: przełamały stereotypy, że małe szkoły źle uczą w porównaniu ze szkołami z dużych miastach. Szkoły podjęły się realizacji projektów edukacyjnych, gdzie uczeń jest realizatorem projektu, planuje, przygotowuje, eksperymentuje, doświadcza, podejmuje działania, wychodzi do środowiska przyrodniczego i społecznego. "Dzieci badają świat", "Dzieci obywatele", "Dzieci odkrywają świat", "Dzieci aktywne w społeczności" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6, to tylko kilka z przykładów publikacji gotowych do pobrania znajdujących się na stronie pod hasłem "Z Małej Szkoły w Wielki Świat". Materiały zostały opracowane w ramach projektu, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 3.3.4, który zwyciężył w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej "Ponadregionalne programy rozwijania umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), języków obcych, przedsiębiorczości". Plon tego projektu został zawarty w w/w publikacjach do pobrania ze strony TUTAJ >>>
sobota, 18 stycznia 2014
Pszczyna na starych pocztówkach
Dzisiaj trafiłam na wspaniałą perełkę w postaci starych pocztówek przedstawiających Pszczynę. Czterdzieści pocztówek znajdziecie TUTAJ>>>
piątek, 17 stycznia 2014
Magazyn dla rodziców
Dzisiaj trafiły na mojego e-maila "Zdolności. Magazyn Aktywnych Rodziców". Nie dość, że spodobał mi się tytuł, idealnie współgrający z przygotowywanym portalem o nazwie "e-MAN. Magazyn Aktywnych Nauczycieli", to do tego spodobała mi się idea twórców magazynu.
Piszą, że magazyn:
"Z myślą o aktywnych rodzicach oraz ich dzieciach:
"Z myślą o aktywnych rodzicach oraz ich dzieciach:
- opisujemy innowacyjne i skuteczne metody, programy oraz zabawy, które stymulują rozwój zdolności,
- recenzujemy m.in. książki, programy, metody, blogi tworzone z myślą o wspieraniu rozwoju zdolności,
- podpowiadamy miejsca, które proponują szeroki wachlarz zajęć ukierunkowanych na rozwój zdolności dziecka pokazując doświadczenia innych rodziców,
- chcemy inspirować do samodzielnego działania i twórczej zabawy z dzieckiem,
- prezentujemy najnowsze doniesienia z badań nad zdolnościami,
- obalamy istniejące stereotypy w tym obszarze."
Magazyn jest darmowy, wystarczy się zalogować i twórcy przesyłają każde nowe wydanie na e-mail. W Archiwum do przeczytania magazyny poświęcone zatytułowane: Ruch, Język, Humor, Kreatywność, Zabawa, Myślenie i Pamięć oraz najnowszy numer Inteligencja. Link do strony TUTAJ >>>
Kursy internetowe
Rozpoczął się kolejny nabór na internetowe kursy eTwinning. Polecam je tym, którzy jeszcze w takim szkoleniu nie uczestniczyli. W ciągu tygodnia można nauczyć się działać w chmurze, albo pracować z Prezi. Pierwszym krokiem jest oczywiście rejestracja. Kursy startują od lutego. Zamieszczam poniżej niemalże całą listę:
- Tydzień z TwinSpace
- Tydzień z Prezi
- Tydzień z WordPress
- Tydzień z Glogsterem
- Tydzień z Audacity
- Tydzień z Power Point
- Tydzień z Web 2.0
- Tydzień z książeczką elektroniczną
- Tydzień z TIK dla najmłodszych
- Tydzień z mapą mentalną
- Tydzień z TimeRime
- Tydzień z e-Safety
- Tydzień w blogosferze
- Tydzień z Movie Maker
- Tydzień z Amara
- Tydzień z Chmurą
- Tydzień z Empressr, Picturetrail i Powtoon
- Tydzień z mapping tools
- Tydzień z fotoedycją
- Tydzień z internetowym survivalem w języku angielskim
- Tydzień z komunikacją w projektach
- Tydzień z WIX
- Tydzień z Hot Potatoes
- Tydzień na kodowanie
- Tydzień z komiksem
Szczegółowych informacji na temat szkoleń udziela Agnieszka Woźniak agnieszka.wozniak@frse.org.pl
Cyklameny

Cyklamen perski (Cyclamen persicum Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny pierwiosnkowatych. Błędnie nazywany jest czasami fiołkiem alpejskim (to zupełnie inny gatunek należący do rodziny fiołkowatych). Rośnie dziko w górach Europy (w Grecji), Azji Zachodniej i w Afryce Północnej (Algieria, Tunezja). Jest często uprawiany jak ozdobna roślina doniczkowa.
Żródło: Wikipedia
czwartek, 16 stycznia 2014
Nowy gabinet
Doczekałam się wreszcie nowego gabinetu pod intrygującym numerem 13. Jest jeszcze surowy, nie zagospodarowany, ale mam w nim umywalkę, tablicę korkową, dosyć pakowne mebelki i wygodne fotele. Jak niewiele człowiekowi potrzeba do szczęścia, a raczej bardziej adekwatne byłoby stwierdzenie "jak niewiele potrzeba, żeby poczuć się u siebie". Wcześniej zaanektowałam gabinet kolegi psychologa, wdarłam się na jego teren i mimo, że bardzo życzliwie mnie przyjął nie czułam, że to jest moje miejsce. Nowy gabinet użytkuję wspólnie z Kasią. W przyszłym tygodniu w oknie pojawi się jeszcze roleta. Półki wypełnią się naszymi książkami i pomocami dydaktycznymi, a na oknach planuję postawić fiołki. Podpowiedzcie, jak ocieplić wygląd gabinetu, a zarazem nie spowodować rozproszenia uwagi dzieciaczków, które będziemy w nim gościć?
środa, 15 stycznia 2014
Nawet babcie uczą się przez Internet
Dobre technologie nie powinny zastępować i przeszkadzać, a wspierać człowieka w procesach nauczania i uczenia się.
poniedziałek, 13 stycznia 2014
Jak uczy się mózg i co z tego wynika?
Marzena Żylińska: "Ludzki mózg uczy się cały czas, ale w naturalny sposób robi to inaczej, niż oczekują tego dzisiejsze szkoły. Połączenie metod neuroobrazowania z tradycyjnymi badaniami pozwala na coraz lepsze zrozumienie natury procesów uczenia się. Badacze mózgu sugerują konieczność zweryfikowania stosowanych dziś w szkołach metod nauczania i podpowiadają, co wspiera, a co hamuje naturalne procesy uczenia się. Wiele z tych wskazówek można zastosować również na lekcjach języków obcych."
Poczucie własnej wartości
Garść refleksji zacznę od zacytowania słów Marcina Fabjańskiego autora tekstu "Inteligencja otwartego źródła", który przyciągnął dzisiaj moją uwagę podczas czytania magazynu "Coaching": "Zdrowe poczucie własnej wartości można zbudować tylko w relacjach z innymi, a nie - jak czyni wielu szefów w korporacjach - budując i fortyfikując silne ". Prawda, że cytat wymowny? Przytacza on ponadto kilka konkluzji z amerykańskich ośrodków akademickich:
"1. Obsesyjne potwierdzenie własnej wartości sprawia, że kończymy z poczuciem pustki w życiu i braku satysfakcji.
2. Skupienie na osiągnięciach sprawia, że stajemy się mniej inteligentni, bo one stają się celem i przedmiotem naszych snów, w efekcie czego zaniedbujemy własny rozwój i pomaganie innym.
3. Łączenie poczucia wartości z osiągnięciami wystawia nas na emocjonalne cierpienie, wynikłe z reakcji na nieuniknione wzloty i upadki.
4. Współczucie wobec siebie i innych połączone z mniej egocentrycznym obrazem sytuacji jest czynnikiem motywującym do rozwoju, pozwalającym skutecznie osiągnąć cele i łatwiej uczyć się na własnych błędach."
Zapraszam do dyskusji, bo ciekawa jestem jakie są wasze obserwacje i przemyślenia na ten temat?
We wspomnianym numerze magazynu styczeń - luty jeszcze kilka innych ciekawych tematów. Przerzuciłam się ostatnio z "Charakterów" na ten magazyn, bo nie czytuję już "Zwierciadła", ani "Twojego Stylu", które jakoś z czasem przestały być do czytania i teraz nadają się jedynie do przeglądania. A kiedyś tak je lubiłam...
niedziela, 12 stycznia 2014
Proces zmiany
Zmiana nigdy nie jest łatwa. Budzi w pierwszym odruchu opór obojętnie czy dotyczy zmiany miejsca zatrudnienia, zmiany szefa, czy zmiany miejsca zamieszkania itp. Mamy naturalny odruch, niechęć przed tym co nowe, próbujemy się przeciwstawiać, bronić, robimy uniki. Potem przychodzi faza oswojenia, zapoznanie się ze zmianą, poznanie jej, aż w końcu zaakceptowanie. Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb człowieka (tuż po potrzebach fizjologicznych). Dlatego tak boimy się je utracić, gdy nie mamy pewności, jakie będą skutki wejścia w nową sytuację. Poniższa ilustracja jest najciekawszym sposobem przedstawienia zmiany jaki widziałam;-)
Dla chcącego nic trudnego
Jedną z prelegentek Konferencji "W stronę Cyfrowej Szkoły" będzie Katarzyna Krywult, polonistka ucząca w Szkole Podstawowej w Bestwinie i w Akademickim Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej. Jestem pod ogromnym wrażeniem jej pomysłowości i pracowitości. Poniżej prezentuję jeden z 13 nakręconych filmików. Ten akurat podsumowuje temat "Legenda". Po inne filmiki odsyłam Was na blog Katarzyny <klik>
Co czyni nauczyciela wybitnym?
Zimbardo mówi: "Musi być kreatywny, nowatorski, uczniowie muszą uwielbiać przebywanie na jego lekcjach, musi mieć ciekawe pomysły i wymyślać interesujące ćwiczenia, musi być entuzjastyczny i pełen współczucia".
sobota, 11 stycznia 2014
Konferencja "W Stronę Cyfrowej Szkoły"
Konferencja TIK "W Stronę Cyfrowej Szkoły" zbliża się wielkimi krokami. Lista prelegentów jest już zamknięta. Wśród fantastycznych osób, które udało mi się na nią zaprosić jest Lechosław Hojnacki, Marta Florkiewicz-Borkowska, Jolanta Okuniewska, Aleksandra Pezda, Marcin Zaród, Arkadiusz Żmij, Zdzisława Hojnacka, Katarzyna Krywult, Ryszard Skrzypiec, Beata Skrzypiec, Marcin Paks.
I uwaga! Wielka atrakcja! Patrycja Puzoń i Klaudia Czyż - uczennice III klasy z gimnazjum w Pielgrzymowicach opowiedzą o swoim
projekcie GUMISIE, w którym uczą uczniów z klasy VI języka niemieckiego
wykorzystując interaktywne aplikacje i programy.
Mateusz Hankowski i Małgorzata Gabryś - uczniowie Akademickiego Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.
Zofia Siwy – uczennica IV klasy (odpowiednik I klasy liceum) Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Bielsku-Białej - autorka książki przestrzennej, wykonanej na konkurs Eko Planety 2013: pt. "Skrzydlaci mieszkańcy mojej okolicy", II miejsce w kraju w kategorii "gimnazjum". Arkadiusz Starzak, Paweł Bachowski uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej, klasa 3TH.
Mateusz Hankowski i Małgorzata Gabryś - uczniowie Akademickiego Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.
Zofia Siwy – uczennica IV klasy (odpowiednik I klasy liceum) Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Bielsku-Białej - autorka książki przestrzennej, wykonanej na konkurs Eko Planety 2013: pt. "Skrzydlaci mieszkańcy mojej okolicy", II miejsce w kraju w kategorii "gimnazjum". Arkadiusz Starzak, Paweł Bachowski uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej, klasa 3TH.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: stow.omnibus@wp.pl lub dostarczyć do siedziby Stowarzyszenia: ul. St. Batorego 26, 43-200 Pszczyna (osobiście lub listownie).
Miejsce: SALA SESYJNA STAROSTWA PSZCZYŃSKIEGO, ul. 3 Maja 10, 43-200 Pszczyna >>> mapka
Plakat >>>Ulotka z biogramami - strona nr 1
Ulotka z biogramami - strona nr 2
Zgłoszenie>>>
piątek, 10 stycznia 2014
Dobre praktyki
Dobrych praktyk pedagogicznych nigdy dosyć. Rozpiera nas często energia, głowimy się co ciekawego możemy zaproponować naszym uczniom oraz ich rodzicom. Wyobrażamy sobie jakie to cuda robią nauczyciele z drugiego końca Polski, a okazuje się, że często nie doceniamy własnych pomysłów i osiągnięć. Aby poprawić Wasze "morale" załączyłam Dobre praktyki szkół – laureatów konkursu promującego działania wzmacniające bezpieczne i efektywne funkcjonowanie w szkołach uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi „Szkoła przyjazna dla każdego”. Wiele inspiracji, ale zarazem uspokoicie się, że Wy też wiele rzeczy mieszczących się pod hasłem "dobre praktyki" robicie od dawna. Terminarz drugiej edycji konkursu <klik>
środa, 8 stycznia 2014
Dobrze, czy źle?
Tweegee, serwis społecznościowy przeznaczony dla użytkowników od szóstego roku życia, będzie miał polską wersję. Portal ma już ponad 6,3 mln użytkowników w USA, Rosji, Turcji, Argentynie, Brazylii i we Włoszech.
Portal będzie przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Ma być bardzo bezpieczny pod względem publikowanych w nim treści. Projekt będzie realizowany wspólnie z lokalnym partnerem. Cały artykuł na stronie <klik>
poniedziałek, 6 stycznia 2014
Uważajmy, aby nie przesadzić z chwaleniem
Wato przeczytać w "Gazecie Wyborczej":
"[...] Brytyjscy, duńscy i amerykańscy badacze przebadali 240 dzieci w wieku 8-12 lat (wyniki opublikowali w "Psychological Science"). Prosili je, by najpierw wypełniły krótki tekst, który dawał obraz ich pewności siebie. Potem miały przerysować obrazek. Za swoją pracę były chwalone przez dorosłych. Te bardziej pewne siebie - chwalono umiarkowanie. Te mniej przekonane o własnej wartości - były zarzucane komplementami i wyrazami uznania.Skutek? Odwrotny do oczekiwanego. Dzieciom pewnym siebie pochwała dodawała skrzydeł, w następnej kolejce starały się wykonywać trudniejsze prace. Lękliwym i mającym o sobie słabe mniemanie - intensywne chwalenie podcinało skrzydła i to bez względu na to, jak dobrze wykonały pracę. W kolejnych ćwiczeniach wybierały dużo prostsze obrazki do kopiowania [...]."
Cały tekst:
Rozrywki usprawniające umysł
Znalazłam dzisiaj na stronie facebooka ilustrację świetnie prezentującą pielęgnację naszych mózgów, a potem, grę, która idealnie się do tego celu nada:-) Mimo, że polecenia są w języku angielskim nie powinna nastręczać większych trudności. Przekładanie zapałek to świetna łamigłówka doskonale ćwicząca spostrzegawczość, myślenie przyczynowo-skutkowe, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie. Wymagają pomysłowości, nieszablonowego, twórczego myślenia. Zadaniem gracza jest usunąć wskazaną po lewej stronie ilość zapałek, aby powstała wskazana - w poleceniu - ilość kwadratów. Więcej gier znajdziecie klikając na poniższy zrzut z ekranu:
ale również na stronach:
Jak wyszkolić cyfrowego belfra?
Trudno jest przyjąć do wiadomości, ale taka jest prawda, że uczymy dzieci, które będą w przyszłości wykonywały zawody, których dzisiaj jeszcze nie ma. Możemy się jedynie domyślać, że ich głównym środowiskiem pracy będzie sieć: komputery, tablety, Internet i pewnie mnóstwo innych, o których nawet się nam jeszcze nie śniło.
A ramach belferskich przygotowań do działań z cyfrowymi tubylcami polecam artykuły do przeczytania, które znajdują się tutaj <klik> Przeczytacie o tym jak zaczynali nasi koledzy, że nie od razu wszystko wiedzieli, że niektórzy byli samoukami, a inni trafili na ciekawego szkolenia lub spotkali na swojej drodze inspirujących ludzi.
TIK w edukacji wczesnoszkolnej
Materiał jest z 2011 roku, ale dla wielu z nas nadal aktualny i inspirujący. Gorąco polecam, zobaczcie. Autorem jest Jacek Ścibor.
sobota, 4 stycznia 2014
Bank przydatnych stron
Skoro jestem już przy promowaniu stronek dla młodszych dzieci, to przy okazji polecam wam jeszcze dwie strony. Obie świetnie nadają się do ćwiczeń logopedycznych i do rozwijania sprawności językowej dzieci.
Dziecięce blogi
Pamiętacie mój jesienny pomysł na uczniowskie blogi? Otóż takich blogów jest już całe mnóstwo. Podziwiam dziecięce pomysły, podobają mi się te blogi, jestem pod wrażeniem pracy włożonej przez nauczycieli, którzy nauczyli je prowadzić te blogi, świecą przykładem i uczą życzliwego komentowania blogów swoich koleżanek i kolegów.
Na Superbelfrach została utworzona strona, która zbiera te wspaniałe blogi pod jednym adresem. Zobaczycie je tutaj <KLIK> Zaglądając na te blogi nie zapomnijcie zostawić swojego komentarza, to bardzo motywuje, nie tylko dzieci, do kolejnych wpisów. Inicjatorką akcji jest Anna Grzegory.
Mimowa i Rodzina Ortografków
Trafiłam dzisiaj na ciekawą stronkę dla logopedów. Znajdziecie na niej gry dla dzieci cierpiących na kappacyzm i gammacyzm, sepleniących i rerających. Część propozycji jest darmowa, a za więcej trzeba zapłacić wykupując abonament. Strona zawiera również ćwiczenia z gatunku tzw. "gimnastyki języka", harmonogram ćwiczeń oraz karty pracy do druku. Aby przejść na stronkę wystarczy kliknąć na zamieszczony powyżej zrzut z ekranu.
I kolejna, fantastyczna strona, na której można w sposób nieszablonowy ćwiczyć ortografię. Przy okazji poszerza słownictwo, bo pojawiają się na niej nie tylko rzeki i żaby;-) Ćwiczenia są różnorodne, fantastycznie zilustrowane. Mnie dodatkowo urzekają czcionki, które zostały na niej zastosowane.
Subskrybuj:
Posty (Atom)