poniedziałek, 24 lutego 2014

Kubeł zimnej wody...

Wszystkich nas ogarnęła euforia na wieść o grudniowych (2013) danych dotyczących testów PISA, a tutaj nagle... kubeł zimnej wody na głowę. Wyniki pewnie o wiele bardziej wiarygodne, bo skala obserwacji większa niż wycinkowa grupa badawcza PISA. Z raportu PISA wynika, że 15 - letni polscy uczniowie osiągnęli jednej z najlepszych wyników na świecie jeśli chodzi o przyrost uczniów z najlepszymi wynikami. Rząd święcił triumfy, spijał śmietankę, trąbił na prawo i lewo głosząc sukcesy, które są efektem pracy poprzednich lat. Czego możemy spodziewać się w ciągu najbliższych lat? Dydaktycy Instytutu Badań Edukacyjnych kraczą złowieszczo, że: "[...] uczniowie na wszystkich szczeblach edukacji mają ogromne problemy z pełną, logiczną interpretacją tekstu, z uzasadnieniem rozwiązania zadania z matematyki i wnioskowaniem. Zaledwie 1 promil uczniów podstawówek, 2 promile pierwszoklasistów z gimnazjum, 1,2 proc. pierwszoklasistów w szkołach ponadgimnazjalnych potrafiło zinterpretować tekst poetycki. Tylko 27 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych umiało uzasadnić wynik rozwiązania zadania matematycznego." Badanie przeprowadzono w grudniu 2011 roku wśród ok. 10 tys. uczniów trzech etapów edukacyjnych (klasa czwarta szkoły podstawowej, klasa pierwsza gimnazjum oraz pierwsza i ostatnia klasa szkół ponadgimnazjalnych). IBE podkreśla, że badani uczniowie uczyli się wg starej podstawy programowej. W badaniu PISA bierze udział 100 uczniów z wylosowanych szkół w Polsce.
Nie jestem biegła w statystyce, ale wydaje mi się, że nie ma co osiadać na laurach, tylko patrzeć w przyszłość realnie i ostro zabrać się do pracy.
Cały artykuł znajdziecie <TUTAJ>
A kompletny raport <TUTAJ>

2 komentarze:

  1. A właśnie dziś mam zajęcia z dziećmi z mojej placówki. I przygotowałam dla nich długi tekst, do którego mają się odnieść. "Pełna i logiczna interpretacja tekstu" będzie konieczna, jestem ciekawa, czy sobie poradzą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem optymistką, wierzę w mądrość polskich uczniów i nauczycieli. Ciekawa jestem wyników. Proszę o sprawozdanie z zajęć.

    OdpowiedzUsuń